Ihanaa (myöhäistä) Joulua

Toivotetaan vielä jälkikäteen hyvää joulua kaikille, kun jäi joulun tohinassa kirjoittelematta tänne. Vanhaa vuotta on jäljellä vielä noin 4 päivää, ja siihen palaillaan varmaankin uudenvuoden merkinnässä taasen.

Otetaan lunkisti ja nautitaan tunnelmasta :)

Terve uudelta MacBook Pro:lta!

MacBook Pro:n huoltorumba on ohi. Humac vaihtoi laitteeseen emolevyn, tuloksetta. Itse asiassa se ei ollut pelkästään huoltorumba, Apple päätti vaihtaa vanhan koneeni uuteen unibody-koteloiseen malliin, ja olen pääosin erittäin tyytyväinen. Pelkäsin näytön olevan todellinen peili lasinsa takia, mutta ilokseni voin todeta että se on paljon parempi kuin kuvittelin. Kotona käytettäessä en edes huomaa heijastuksia. Muu onkin pääosin positiivista, kuulokeliitäntä on siistimpi kuin aikaisemmin. Unibody on todellakin niin tukeva kun muut käyttäjät ovat kehuneet, ja viimeistelyn laatu on uskomaton verrattuna vanhaan. Akku tuntuu hupenevan nukkumistilassa paljon enemmän kuin vanhassa, mutta en ole yksin tämän kanssa.

Tiedostojen siirto olikin hieman kiperämpi homma jo ennen koneen saapumista. Huomasin nimittäin, etten päässyt ollenkaan käsiksi omiin tiedostoihin Time Machine -levyllä "kiellettyjen kansioiden" takia. Onneksi Omenamehu.org oli jälleen ratkaisun paikka, ja korjasinkin oikeuksia PrivilegeFix -ohjelmalla useita tunteja (G4 Sawtoothilla). Uudella koneella tein puhtaan asennuksen ja suunnittelin palauttavani tiedostot varmuuskopiosta manuaalisesti. Se onnistuikin suunnitellusti ja saatoin huokaista helpotuksesta. Loppu hyvin, kaikki hyvin.